Защо котките мъркат?
Удобният, успокояващ, вибриращ звук, издаван от домашна котка, е най-приятното нещо, което човек отбелязва в процеса на общуване с домашен любимец. Както беше отбелязано, такива звуци са по-често характерни за котки, дори и за най-големите (лъвове), и животни от семейството на цибетките. Но все още не е установено точно защо котките мъркат ? Разпространено е мнението, че това е знак за добро настроение. Въпреки че това не е съвсем вярно.
Механизмът на мъркането
Физиологично, вибриращият звук се произвежда от мускулите в ларинкса на котката. Докато се движат, частта от ларинкса, която обгражда гласните струни, се разширява или свива. В резултат на преминаването на въздуха при всяко вдишване и издишване той вибрира и така възниква звукът, който в ежедневието се нарича „мъркане“.
Предполага се, че самият процес се задейства от еднократен сигнал от мозъка, което кара връзките да се притискат един към друг. И след това, под въздействието на въздуха, те пасивно продължават да се сблъскват с периодичност стотици пъти в секунда, произвеждайки звук.
Според друга версия котките нямат специален орган, отговорен за мъркането. Те бучат поради „треперещите“ хиоидни кости, които започват да вибрират под действието на вибриращите гласни струни. И независимо от вдишването и издишването. Тази вибрация се преразпределя към цялото тяло на животното, поради което изглежда, че когато мърка, цялата котка сякаш „дрънчи“.
Това е интересно! Още през 2010 г. изследователите Робърт Еклунд, Густав Петерс и Елизабет Дути от университета в Лунд (Швеция) определиха честотата, с която домашната котка мърка. Това е 21,98 Hz – 23, 24 Hz, приятен звук, който човешкото ухо улавя, но който не е досаден. Най-шумната котка беше Мерлин, която живее във Великобритания. През 2015 г. той „мърка“ с 67,8 dB и влиза в Книгата на рекордите на Гинес.
Като цяло звукът може да варира по амплитуда и продължителност на вибрациите както в рамките на един и същи вид, така и сред представители на различни животни от семейство котки и вивериди. Но обикновено „силата на звука“ не надвишава 20-30 Hz.
Защо и кога котките мъркат?
По-често котките мъркат с очевидно удоволствие, което се обяснява с отделянето на ендорфини, хормони на щастието. Много рядко котките могат да издават подобни звуци, когато са уплашени, но с различен тон и продължителност.
За първи път мъркането може да се чуе при кърмещи котенца, така те казват на котката майка, че им е удобно, безопасно, топло и вкусно. Бебетата нямат специални средства за комуникация или пренос на информация. Това е по-скоро инстинкт, отколкото съзнателен избор.
При представителите на котките и циветките мъркането означава взаимна симпатия, така те общуват и показват, че се чувстват комфортно в присъствието един на друг. При среща или проява на предпазливост към противникова котка, втората котка може да изрази своето разположение и липса на агресия чрез мъркане.
Смята се, че домашните котки, които нямат възможност да се разхождат редовно, използват вибрации, за да компенсират липсата на физическа активност и да предпазят мускулите си от атрофия и да ги поддържат в добра форма.
Мъркането като лечение
Котките могат да мъркат, когато са наранени, болни или неразположени. Така те „конспирират“ болката, насилвайки отделянето на ендорфини, които в тези случаи действат болкоуспокояващо.
Редица изследвания показват, че звуковият диапазон от 20 до 140 Hz може да има терапевтичен ефект. Честотите от 25 до 50 Hz са добри за заздравяване на кости при фрактури, а добро и ускорено възстановяване на увредената тъкан е възможно с мъркане при 100 Hz. Всъщност котката е способна да се подмлади.
Собствениците отдавна знаят, че мъркащата котка се „получава“ от мъркането, че мъркащата котка наблизо може да облекчи стреса и да намали психологическото напрежение. Хората котки са с 30% по-малко склонни да умрат от инфаркт, те са по-спокойни и лесно се справят с неприятностите.