Защо кръвните тестове за домашни любимци са важни?
Кръвните тестове са съществена част от грижата за здравето и благополучието на нашите домашни любимци. Те предоставят ценна информация за вътрешното състояние на животното, като помагат за откриването на скрити заболявания, проследяването на хронични състояния и оценката на общото здравословно състояние. Често домашните любимци не проявяват явни симптоми на заболяване, докато то не достигне напреднал стадий. Чрез редовни кръвни изследвания ние можем да идентифицираме потенциални проблеми на ранен етап, което улеснява навременното и ефективното лечение.
Здравите домашни любимци също се нуждаят от кръвни изследвания по време на рутинните прегледи, за да получат нормални изходни стойности, които на по късен етап(с напредване на възраста или при различни усложнения с заболявания) могат да се сравнят със сегашните и помощта която оказваме да е по бърза и ефективна.
Кръвните тестове за любимци с диария, повръщане, необяснима загуба на тегло и други симптоми играят съществена роля в подпомагането на вашия ветеринарен лекар да определи причината за симптомите на вашето куче.


Какво показват кръвните изследвания на кучетата?
Пълна кръвна картина (ПКК) и пълен панел на биохимичните показатели на кръвта, включително електролити и изследване на урината, са общи тестове. ПКК може да определи дали животното има анемия или пък възпаление, може също да покаже реакцията на имунната система и способността за съсирване на кръвта.
Биохимичният панел и електролитите показват дали черният дроб, бъбреците и панкреасът на вашия домашен любимец са здрави и работят както трябва.
Защо моето куче се нуждае от кръвни изследвания?
Има безброй обстоятелства, които могат да накарат вашия ветеринарен лекар да препоръча на кучето ви да се направят кръвни изследвания, като например:
- Първото посещение на вашия домашен любимец при ветеринар (за установяване на изходни данни и за тестване преди анестезия преди рутинна процедура)
- Годишни рутинни прегледи като превантивна грижа
- При напредване на възрастта в най-ранните етапи
- Като предхирургично изследване за идентифициране на риска от усложнения на вашето куче по време на операция
- Преди да започнете ново лекарство
- Ако вашето куче проявява симптоми или се държи необичайно
- За да оцените състоянието на вашия домашен любимец по време на спешно посещение
Колко време отнема взимането на кръв и резултатите?
Въпреки че има някои много специфични тестове, които може да изискват диагностичните възможности на външна лаборатория, ние сме в състояние да извършваме кръвни тестове за кучета, котки, птици, зайци и други екзотични животни бързо и точно, като използваме наличната в клиниката апаратура.
Самите тестове отнемат само няколко минути, а резултатите от тях може да отнеме малко повече време(до максимум 20 минути). Ние използваме модерна ветеринарна апаратура, за да гарантираме, че нашите пациенти ще имат възможно най-добрите резултати от лечението.

Куче порода хъски с данни за прогресивно влошаване на общото състояние, отказ от храна и движение. Натиснете тук за да видите повече:
Кръвните изследвания показват наличие на животозастрашаваща анемия, критично нисък брой на тромбоцити, потенциална опастност от спонтанни кръвоизливи и възпалителен процес. Диагнозата е поставена окончателно на база тест за трансмисивни заболявания. След проведена специфична терапия и кръвопреливане пациента е напълно възстановен. Това се случи благодарение на бързата и своевременна диагностика и направените кръвни изследвания. Точно и затова кръвните тестове са толкова важни и могат да спасяват животи!
Какво означават резултатите от кръвните изследвания?
Във VET ZA TEБ вярваме, че лечението и управлението на здравословни проблеми са екипно усилие между нашия ветеринарен екип и собствениците на домашни любимци. Като част от това сътрудничество, ние винаги се опитваме да предоставим изчерпателно обяснение на кръвните тестове, които препоръчваме, и резултатите на техните домашни любимци.
Обикновено кръвната картина на вашето животинче ще включва пълна кръвна картина (ПКК) или кръвна биохимия (серумен тест). ПКК ще бъде важен за любимците, които имат бледи венци или изпитват повръщане, треска, слабост или загуба на апетит и диария. ПКК може също да открие нарушения на кръвосъсирването или други аномалии, които може да не бъдат идентифицирани по друг начин.
ПКК разкрива подробна информация, включително:
- Хематокрит (HCT): С този показател можем да определим процента на червените кръвни клетки, за да открием дехидратация или анемия.
- Хемоглобин и средна концентрация на хемоглобин (Hb и MCHC): Това са пигменти на червените кръвни клетки, които пренасят кислород.
- Брой бели кръвни клетки (WBC): С този тест измерваме имунните клетки на тялото. Някои заболявания или инфекции могат да доведат до увеличаване или намаляване на WBC.
- Гранулоцити и лимфоцити/моноцити (GRANS и L/M): Това са специфични видове бели кръвни клетки.
- Еозинофили (EOS): Това са специфичен вид бели кръвни клетки, които могат да показват здравословни състояния, дължащи се на алергии или паразити.
- Брой на тромбоцитите: (PLT): Този тест измерва клетките, които образуват кръвни съсиреци.
Какво разкриват биохимичните изследвания на кръвта:
Биохимичните показатели на кръвта ни дават представа за функцията на органите на кучето (черен дроб, бъбреци и панкреас), нивата на хормоните, електролитния статус и др.
Можем да оценим здравето на по-възрастните кучета, да направим общи оценки на здравето преди операция с анестезия или да наблюдаваме кучета, получаващи дългосрочни лекарства.


Кога трябва да се направят кръвни изследвания на моето куче?
Ветеринари ни могат да препоръчат извършване на кръвни изследвания като проактивна мярка по време на годишен рутинен преглед, дори ако вашето куче изглежда напълно здраво. Това е така, защото колкото по-рано открием здравословни проблеми, толкова по-ефективно можем да ги лекуваме, да запазим здравето на вашето куче, да спестим ценно време и потенциално да лекуваме или предотвратяваме болезнени симптоми.
Нашият ветеринарен екип винаги ще се застъпи за здравето на вашия домашен любимец, ще обясни всички тестове, които са необходими и защо, и ще възприеме превантивен подход към ветеринарните грижи за вашето куче.
Забележка: Съветите, предоставени в тази публикация, са предназначени за информационни цели и не представляват медицински съвети относно домашни любимци. За точна диагноза на състоянието на вашия домашен любимец, моля, уговорете среща с вашия ветеринарен лекар.