Интервертебрална херния при кучета
Междупрешленната дискова херния или дископатия, специфична патология на междупрешленните дискове при кучета, се характеризира с тяхната протрузия и вмъкване на дисковата субстанция в гръбначния канал. Грешка е да се смята, че дископатията е само намалена подвижност на гръбначния стълб. Това е широка група от патологични състояния с нарушена двигателна функция и възможни промени във функционирането на вътрешните органи.
Същността на патологията
Дископатията е набор от дискови патологии, при които настъпва постепенна, но трайна промяна в гръбначния стълб. В резултат на това възникват необратими деформационни явления в дисковете и тяхното произволно изпъкване. Визуално това може да се представи като силно компресиране на надуваема топка между сплескани предмети, когато тя се „разпростира“ неравномерно в страни.
Докато деформацията и издатината са незначителни, собствениците на кучета рядко обръщат внимание на фините промени в поведението и мобилността на домашния любимец. Най-трудният случай, който ви принуждава бързо да потърсите помощ във ветеринарната болница , е деформацията към гръбначния канал. Когато изпъкналият диск провокира частично или пълно запълване на гръбначния канал с компресия на гръбначния мозък, нервите и загуба на цял списък от функции. До парализа.
Рисковата група са породи кучета с удължен гръбнак (дакели). Те поставят диагнозата „ Дискова херния” в 93% от случаите, особено след 6-годишна възраст. Породна предразположеност се наблюдава при кучета от следните породи: доберман, мопс, пекинез, френски булдог и техните метиси. Хернията може да се образува във всяка част на гръбначния стълб, често по 2-3 наведнъж.
Ход и симптоми на заболяването
В началото на деструктивните промени собственикът почти не забелязва промени в поведението на кучето; рядко има признаци на гръбначна нестабилност, които се изразяват в „капризите“ на домашния любимец, в промените в поведенческите му реакции.
Колкото повече дискът губи своята еластичност, толкова повече намаляват неговите ударопоглъщащи свойства. Междупрешленните дискове започват частично да се докосват и може да има прищипани нерви, болка и дискомфорт. По това време е препоръчително да се свържете с ветеринарна клиника и да направите рентгенова снимка. Изображенията ще покажат частична десатурация на диска, вероятно лека протрузия, въпреки че все още няма очевидни неврологични симптоми.
Ако собственикът на кучето пренебрегне проблема, се развиват следните проблеми:
- Деформираната част на диска се “врязва” в междупрешленния канал.
- Болката се появява, когато кучето заеме определена позиция или се движи.
- Задните крайници могат да загубят известна чувствителност.
- При силно компресиране на гръбначния мозък и нервите се развиват парализа и пареза.
Визуално кучето спира да се движи свободно, често влачи лапите си и сухожилните рефлекси изчезват. защото на този етап симптомите не се увеличават много бързо, собственикът го отписва като злополука и пренебрегва контакта с ветеринарната клиника.
Липсата на навременна диагноза и влошаване на междупрешленния диск провокира неговата деформация във всяка посока, последвана от компресия на структури, разположени в непосредствена близост. Ако дискът изпъкне в гръбначния канал, кръвоснабдяването на гръбначния мозък се нарушава и двигателните функции се губят. Впоследствие се наблюдава пареза/парализа на частта от тялото, която се намира под проблемния междупрешленен диск. Заедно, сфинктерът на пикочния мехур (изтичане на урина) и аналния сфинктер (кучето дефекира неволно) спират да работят правилно. Без подходящо ветеринарно наблюдение и лечение домашният любимец остава инвалид или умира.
Как се лекува дископатия?
Когато се свържете с ветеринарната болница в Санкт Петербург, кучето се подлага на пълен преглед, където ключовият аспект е рентгеново изследване на гръбначния стълб в различни проекции. Също така в някои случаи се предписва миелография за точно определяне на степента на деформация на диска и степента на компресия. Оптималната и модерна диагностична възможност е ЯМР.
Консервативното лечение се прилага в случаите, когато дискът е относително стабилен и няма опасност от компресия на гръбначния мозък. Лекарствата се използват заедно със строго ограничаване на мобилността. Възможно е кучето да бъде поставено в болница за наблюдение.
Хирургичното лечение е показано при кучета с потвърден неврологичен синдром и пароксизмална болка, особено в цервикалната област. Целта на операцията е декомпресия, отстраняване на съдържанието на деформирания междупрешленен диск и предотвратяване на компресия на гръбначни структури и нерви.
Възможни хирургични техники:
- Метод на вентралната фисура (цервикална дископатия).
- Ламинектомия, хемиламинектомия, минихемиламинектомия (увреждане на гръдната и лумбалната област).
Ветеринарният лекар информира собственика на кучето за необходимостта от операция въз основа на данните от прегледа и като вземе предвид по-нататъшното развитие на патологията. Лечението е най-лесно и най-ефективно, ако междупрешленната херния при кучета се открие в началния етап.
Важно е да се разбере, че използването на непотвърдени методи, хомеопатия, витамини и др. без да отидете във ветеринарна клиника, без резултат. Допълнителният пролапс на диска често води до парализа и смърт. Собственикът, който иска да спести пари и отказва операцията, е изложен на голям риск.