Защо е необходима ваксинация?

Ваксинацията е процедура, която ви позволява да предотвратите редица опасни заболявания, които водят до лошо здраве и често смърт при котки и котенца.

Това е необходима мярка, насочена към стимулиране на производството на антитела, които ще унищожат активните вируси, когато влязат в тялото на котката. Всъщност ваксинацията е начин за изкуствено създаване на имунна защита срещу инфекции.

Ваксинациите са задължителни за всички домашни любимци, вкл. тези, които са както свободни, така и тези, които живеят постоянно в апартамент. Грешка е да се приеме, че котка, която никога не е напускала къщата през целия си живот, не е податлива на инфекции. Вирусите могат да бъдат пренесени от собственика на обувки, дрехи, ръце; достатъчно е да имате контакт с вектори на инфекции или околната среда.

Какви ваксини се използват?

Използват се 2 вида ваксини:

  • „На живо“ – съдържа отслабен вирус, без патогенни свойства, но способен да се размножава в тялото на животното. Дълготраен имунитет се развива в рамките на 6-8 дни.
  • „Инактивиран“ (убит) – патоген, убит чрез химически или физически средства.

Ветеринарният лекар решава кои ваксини да постави, когато собственикът на котето за първи път се свърже с него . Можете също така да разберете колко струва ваксинирането на вашия домашен любимец и цената на пълен набор от прегледи.

Препоръки за ваксинация на котенца: приблизителна схема

Първото посещение при ветеринарен лекар е необходимо на възраст 5-6 седмици, за да се запознаете, прегледате и изготвите по-нататъшен график за ваксиниране въз основа на здравословното състояние на домашния любимец. 7-10 дни преди първата ваксинация – обезпаразитяване (за глисти), прави се предварителен фекален анализ, взема се кръв за изключване на котешка левкемия.

На 6-8 седмици:

  • инспекция;
  • Ваксинация срещу калцивирус, ринотрахеит, хламидия, панлевкопения;
  • Ветеринарният лекар дава препоръки относно храненето и грижите за котето.

Второто посещение се извършва на 12-14 седмица. Извършва се цялостна ваксинация срещу калцивироза, ринотрахеит и панлевкопения . Поставя се първата ваксина срещу котешка левкемия.

Трето посещение по предписание на ветеринарния лекар. Извършва се реваксинация срещу левкемия и бяс .

След смяна на зъбите (6-7 месеца) можете да определите време за планирано стерилизиране/кастрация на котки.

Този график е приблизителен и не е възможно да се спазва всеки ден. Всичко зависи от котето, неговото тегло, развитие, съпътстващи патологии и как ще се справи с първата планирана ваксинация. Корекцията трябва да се извършва стриктно под наблюдението на лекуващия лекар и не забравяйте да докладвате, ако след мерките се наблюдават отклонения в поведението или благосъстоянието на домашния любимец.

Ваксинация и списък на опасни заболявания

Животните се ваксинират съгласно календара за ваксиниране, графикът се одобрява от ветеринарния лекар и се коригира в зависимост от обстоятелствата:

  • Ринотрахеит, калцивироза, хламидия, чума – първи път на 8 седмица, реваксинация на 10-12 седмица, след това ежегодно след 12 месеца.
  • Бяс – първа ваксинация на 12-14 седмица, реваксинация всяка година.
  • Вирусен перитонит – първи на 16 седмица, втори месец по-късно, реваксинация всяка година.
  • Микроспория – ваксинация на 8-10 седмица, повторение след месец, реваксинация годишно.

Оптимално е да се препоръча ваксинация срещу лептоспироза 6 месеца след завършване на набор от детски ваксини и след това на всеки шест месеца. Когато интервалът между реваксинациите се увеличи до шест или повече седмици, цикълът на детските ваксини започва отново (двоен комплекс).

Когато котка има неизвестна история на ваксинация

Често в къщата идват животни от улицата, за които нищо не се знае. Следователно те имат свой собствен алгоритъм за ваксинация:

  • Задължителна карантина 14 дни.
  • Двойно обезпаразитяване.
  • Ако котето е на възраст над 3 месеца. – двукратна ваксинация с интервал от 3-4 седмици.
  • Котето е на възраст под 3 месеца. Ваксинацията се извършва 3 пъти с интервал от 3-4 седмици.
  • Срещу бяс ваксинациите се правят еднократно във 2-ра или 3-та доза.

Противопоказания

Ваксинацията не се извършва, ако:

  • Клиничните признаци на всяко заболяване, вкл. неразположение по неизвестна причина;
  • Хронични вирусни инфекции;
  • Бременност\кърмене;
  • Имуносупресивна терапия;
  • На възраст под 6 седмици;
  • Използване на имунни серуми за 2 седмици.

Липсата на обезпаразитяване, наличието на дерматофитоза и демодекоза не се считат за противопоказания. Въпреки това е желателно котенцата (котките) да са напълно клинично здрави и подготвени за ваксинация в съответствие с правилата за ваксиниране.

Периодът след ваксинацията: какво трябва да направи собственикът?

Препоръчително е да спазвате карантина за 10-14 дни и да изключите разходки и контакт с други животни. Не забравяйте да балансирате диетата според препоръките на ветеринарния лекар, предпазвайте от топлина, студ и стрес.

Ако се почувствате зле или имате нежелани реакции, незабавно се свържете с вашия ветеринар!

9 April 2024

Този уебсайт използва бисквитки! Използваме бисквитки, за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме нашия трафик. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт от ваша страна с нашите социални медии, партньори за реклама и анализи, които могат да я комбинират с друга информация, която сте им предоставили или която са събрали от вашето използване на техните услуги.  Научи Повече